Program Polska Wschodnia wesprze firmy w tworzeniu innowacjyjnych produktów i usług. Oferta poddziałania Wdrażanie innowacji przez MŚP odpowiada zgłaszanemu przez przedsiębiorców zapotrzebowaniu na dofinansowanie projektów inwestycyjnych. Dofinansowane zostaną projekty związane z wdrożeniem wyników prac badawczo-rozwojowych przez małe i średnie przedsiębiorstwa. Szansę na wsparcie będą miały projekty, których realizacja przyczyni się do wprowadzenia nowego produktu lub usługi na rynek lub zasadniczego ich unowocześnienia.
DLA KOGO?
O dotację mogą ubiegać się MŚP należące do ponadregionalnych powiązań kooperacyjnych.
Warto wiedzieć
Przez ponadregionalne powiązanie kooperacyjne rozumie się zgrupowanie minimum 5 współpracujących ze sobą przedsiębiorstw z pokrewnych branż. Powiązanie obejmuje swym zasięgiem minimum dwa województwa, w tym co najmniej jedno z Polski Wschodniej (woj. lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie).
JAK?
Poziom i forma wsparcia:
- dotacja bezzwrotna o intensywności wsparcia do 70 proc. wydatków kwalifikowanych;
- minimalny wkład własny beneficjenta 30 proc. wydatków kwalifikowanych;
- minimalna wartość dofinasowania 0,7 mln zł, minimalna wartość wydatków kwalifikowanych 1 mln zł;
- maksymalna wartość dofinansowania 7 mln zł;
- przewidziana alokacja na poddziałanie 100 mln euro (409 mln zł).
Na co będzie można uzyskać finansowanie?
W ramach projektu beneficjent będzie mógł współfinansować poszczególne etapy procesu inwestycyjnego mającego na celu wdrożenie innowacyjnego produktu (w tym usługi):
- przygotowanie do wdrożenia obejmujące w szczególności przygotowanie analizy rynku i możliwości ulokowania na nim produktu (pozycjonowanie produktu), przygotowanie dokumentacji wdrożeniowej, uzyskanie, walidację i ochronę patentu oraz innych wartości niematerialnych i prawnych w szczególności zastrzeżenie wzoru użytkowego lub przemysłowego, ochronę licencji, uzyskanie niezbędnych certyfikatów i akredytacji, od których uzależnione jest wdrożenie produktu lub technologii w działalności produkcyjnej przedsiębiorstwa (na tym etapie mogą być finansowane usługi doradcze w zakresie innowacji i usługi wsparcia innowacji, jeżeli są niezbędne dla skutecznego przygotowania do wdrożenia);
- zakup praw patentowych, technologii, know-how, licencji lub wyników prac badawczych w postaci nieopatentowanej wiedzy technicznej (wyniki prac B+R stanowić będą podstawę do opracowania nowego innowacyjnego produktu (w tym usługi),
- przeprowadzenie prac dostosowawczych (jeśli niezbędne);
- etap wdrożenia obejmujący inwestycje w rzeczowe aktywa trwałe, w szczególności: zakup, montaż i uruchomienie maszyn i urządzeń, linii produkcyjnej lub technologicznej.