Przedstawienie stanu realizacji Programu Polska Wschodnia, zmiana kryteriów wyboru projektów w osi I oraz II, a także zmiany samego Programu to główne tematy VII posiedzenia Komitetu Monitorującego Program Polska Wschodnia (KM POPW), które odbyło się 12 grudnia 2017 roku w Warszawie.
Realizacja Programu Polska Wschodnia przebiega zgodnie z założeniami. Podpisane umowy o dofinansowanie obejmują już 64% budżetu programu. Odnotowano zauważalny postęp w wydatkowaniu środków, dlatego roczne cele finansowe nie są zagrożone. Zadowalający jest również poziom realizacji wskaźników rzeczowych: wiele wskaźników produktu oraz KEW (Kluczowe Etapy Wdrażania) już osiągnęło wartości docelowe na rok 2018. Członków Komitetu poinformowano również o zgodzie Komisji Europejskiej na odblokowanie pozostałej części alokacji i kontynuację działania 1.1 Platformy startowe dla nowych pomysłów.
Rys. Oczekiwane efekty Programu Polska Wschodnia, zgodnie z już zawartymi umowami
Kolejnym punktem spotkania były zmiany kryteriów wyboru projektów dla działań 1.2 Internacjonalizacja MŚP, 1.3.1. Wdrażanie innowacji przez MŚP, 1.4. Wzór na konkurencję, 2.1. Zrównoważony transport miejski i 2.2. Infrastruktura drogowa. Wynikły one z nowelizacji tzw. ustawy wdrożeniowej i rozporządzenia 651/2014, a także z dotychczasowych doświadczeń.
Komitet Monitorujący rozpatrzył także zmiany Programu Polska Wschodnia.
Spotkanie dopełniły prezentacja stanowiska Polski w sprawie polityki spójności po 2020 roku oraz podsumowanie działań informacyjno-promocyjnych w 2017 roku.